Socialismus = nízké mzdy, drahé potraviny, nedostatkové zboží

Před listopadem 1989 se komunistický socialismus kromě společného vlastnictví výrobních prostředků, centrálním řízením a plánováním ekonomiky, vyznačoval i nízkými mzdami, drahými a nekvalitními potravinami, korupcí i zločinností. Takový režim nikdo normální nikdo nemůže obhajovat.

Podle Statistického úřadu byla v roce 1989 průměrná měsíční hrubá mzda 3 170 Kčs. Dnes je průměrná hrubá mzda kolem 25 000 Kč. Dnes má min. 25 000 hrubého (což je cca 19 000 Kč čistého) docela dost lidí. Lidi si dneska žijí dobře, jenom si to nechtějí přiznat.

Za socialismu byla životní úroveň na velmi nízké úrovni. Komunistické Československo bylo velmi zaostalé v mnoha směrech! To potvruje i Miloš Zeman, 25.srpna 1989 v televizním pořadu řekl:

„Za posledních 40 let jsme se dostali z desátého místa ve světě na čtyřicáté místo. V některých oblastech je to ještě horší, např. ve vědecko-technickém rozvoji, dle oficiálně publikovaných informací, jsme dnes zhruba na úrovni Alžírska nebo Peru, a hluboko pod Portugalskem, které je považováno za nejzaostalejší zemí Západní Evropy. V kvalifikačním rozvoji, z hlediska tempa změn výchovně-vzdělávacího systému, jsme na padesátém místě na světě za Nepálem.“
Video zde

Průměrná HRUBÁ mzda za socialismu byla podle statistik sice 3 170 Kčs, ale drtivá většina lidí na ní nedosáhla. Většina lidí  měla mzdu okolo 1500 – 2500 Kčs čistého.

Výplatní pásky z období komunistického socialismu

výplatní páska
výplatní páska, rok 1989
výplatní páska
výplatní páska, rok 1985

Chcete tady zveřejnit socialistické výplatní pásky? Napište nám.

A co ceny potravin? Pokud vezmeme v úvahu výši tehdejší mzdy, tak nám vychází, že potraviny za socialismu byly mnohem vyšší něž dnes!

socialismus

Ceny potravin za socialismu (rok 1989)

Lovecký salám (1 kg) 90,- Kčs
Turistický salám (1 kg) 60,- Kčs
Šunkový salám (1 kg) 60,- Kčs
Krutí salám (1 kg) 65,- Kčs
Dietní salám (1 kg) 30,- Kčs
Jemné párky (1 kg) 30,- Kčs
Kuřecí řízky (1 kg) 60,- Kčs
Kuře (1 kg) 30,- Kčs
Okurky sterilované 9,40,- Kčs
atd.

ceny potravin

Je potřeba ještě znímit nedostatkové zboží za socialismu. Tenkrát bylo nedostatkové úplně všechno – potraviny, spotřební zboží, stavební materiál… Důkazy:

Nedostatkové potraviny za socialismu – maso a uzenina (video)
Nedostatkové zboží za socialismu – pánske slipy (video)
Nedostatkové zboží za socialismu – jogurty, Maggi, sójová omáčka (video)
Nedostatek náhradních dílů v autoopravnách za socialismu (video)
Nedostatek nástrojů pro zahrádkáře za socialismu (video)
Nedostatek toaletního papíru za socialismu (video)
Takto by šlo pokračovat dál a dál…

Komunistické řeznictví - uzenářství
Komunistické řeznictví – uzenářství

Lidi proberte se, uvědomte si, že si dneska žijete jako prasata v žitě!

Pro všechny příznivce komunistického sociaslimu:

Lidi, uvědomte si, že socialismus naši zemi naprosto zdevastoval. Před 2. světovou válkou jsme byli velmoc. Po 40 letech komunistické vlády byla naše země v troskách. Pokud říkáte, jak se dneska krade a všude je korupce, tak musím konstatovat, že za komunistů se kradlo ještě víc! Tenkrát se uplácel řezník, topenář i doktor. Ve velkém se kradlo a uplácelo i v politice, ale proto, že o tom média nemluvila, tak se o tom lidé nevěděli. Lidé se prostě za těch 40 let korupci naučili tak, že se to těžko odnaučuje. Za socialismu nebylo líp, ten kdo to říká, lže!

 

28 komentářů “Socialismus = nízké mzdy, drahé potraviny, nedostatkové zboží”

 1. Velmi dobrý a pravdivý článek . V socialismu jsem žil a můžu vám říct, že jsem s 18 stovkama měsíčně žil dost blbě. Vychovával jsem dvě děti a manželka měla podobnou výplatu. Tu dobu už rozhodně zpátky nechci!

  1. Vážený pane .V roce 1970 jsem bral měsíční mzdu 4000 kčs čistého ,nenávratné půjčky nájem v bytě 3 plus 1: 35O kčs měsíčně.

   1. Ale pokuď to čtěte pozorně,tak se vždy píše průměr!!! A né že někdo někde bral 4 nebo 5 tisíc. To horníci brali i více.Ale průměr byl 2 000kč až 2 500kč. A že to tu pokusili komunisti po roce 1948 kdy tu vše rozkradli.Zrušili soukromé podnikání a odnaučili lidi makat.A naučili krást je pravda.Kradli komouši,tak lidi začali krást taky. A těžko se to vrací.Mladá generace to musí změnit.A už nikdy nevolit zloděje z levicových stran jako je ANO nebo ČSSD.

 2. bylo by dobré konečně přeskočit dobu komunismu(když jsme si nedokázali prosadit zákaz této strany) a srovnávat platy a potraviny se západním světem.rázem tam budem v úplně stejné situaci jak kdysi(pokud odečtem platy politiků a manažérů polost. firem bude ještě hůř )takže všichni se zas tak růžově nemáme.polovina lidí žije na dluh a to je to žití , „jak prasata v žitě“ než příjde estébácký exekutor. 🙁

  1. akurat v dnesnej dobe komu sa tu nepaci tak sa moze bez obmedzenia vydat do toho zapadneho sveta a ist si zarobit tie zapadne platy, to bolo za komanca nemozne

    1. Dnes může jít do zahraničí makat každý. Dříve jen pár vyvolených. Docela zásadní rozdíl.

  2. Plne souhlasim.Radeji bych jezdil v Trabantu do prace.Na dovolenou do Bulharska k mori a poslouchal kotoucak Tesla ,nez se divat na tenhle zlodejskej kapitalismus,kde nevite kdo vas kdy okrade, zabije a co vam protizakone seberou kdyz zrovna budete par mesicu mimo republiku.Me se zilo lepe a nildo u nas v rodine ve strane nebyl.Dedu vyhodili jako ucitele pro politicke nazory,ale kdyby to dnes videl v hrobe by se otocil co je to tady dnes za prasata!!!!Zlaty komunisti.

 3. Výplatná páska ktorá je tu uvedená je v najnižšej platobnej triede „5“zo 12 stupňovej stupnice.Takéto triedy mali ľudia s neukončeným základným vzdelaním a zametali nádvoria fabrík.

  1. Já v tu dobu 83. takový plat měla, s maturitou na odborné škole – s velmi dobrým prospěchem. Pracovala jsem v oboru, který jsem vystudovala. Nástupní plat hned po střední – v roce 1977 – necelá tisícovka. Všichni jsme měli podobné platy. (+- stovka).

   1. no dneska byste na tom nebyla o mnoho lépe – hnedka po škole 😉
    Absoloventi obvykle dostávají 15000kč hrubého a jsou rádi, že jsou rádi 😉

 4. Mnohé je sice pravda, ale jako dítko školou povinné, jsem neměl problém lítat po barácích a shánět sběr…
  Za 1kg tříděného papíru (noviny) byla 1kčs. Nasbírat 10kg papíru fakt nebyl žádný problém 😉
  a za 10kg papíru pak byl „normální“ oběd v jídelně.
  Pokud nebylo dítko líné, mohlo obejít i celý podnik (o několika patrech a více než dost kanceláří) a pak nebyl problém „nasbírat“ na -jeden zátah- klidně i 40-50kg papíru (netříděný = 0,50Kčs) takže …. suma sumárum = 20-40kčs (což je dneska v podstatě 200-400kč).
  No… a to šlo v podstatě každý den 😉

  Když jsem šel o prázdninách na brigádu do sámošky, nebyl problém si za 14dní (celkem nenáročné práce = vybalování zboží do regálů) vydělat na zrcadlový fotoaparát Zenit, který v té době (rok 1987) stál 1500Kčs (dneska 15000Kč).

  a dneska???

  Za 10Kg papíru bych těžko dneska dostal víc než tři housky a 20dkg zlevněného bramborového salátu.
  Za 14dní brigády si dneska maximálně tak můžu jít 3x do kina.

  Takže = pro děti ten socialismus zas tak špatný nakonec nebyl 😉
  Dokonce jsem tenkrát byl v kině častěji jak dneska v kauflandu !! (dneska?? při těch cenách vstupenek??? jestli hodně tak 2x do roka. A to takto málo jen z toho důvodu, že dnes se v kinech promítají takový srágory, že hodně člověk přemýšlí, zda má tu nekřestanskou cenu za tu vstupenku dát.)

  1. Co to tady píšete za hovadiny..za 14 dnů brigády dnes dostanete minimálně 10000 CK, za to si koupíte fotáky tři a můžete si vybrat jakou značku chcete a dovezou vám je až domů. V té době sehnat foták byla pěkná fuška a bez podmáznutí to ani nešlo..Jsem ročník 54 tak že jsem to vše zažil a pamět jsem neztratil. Nikdy se u nás nežilo tak dobře, jako nyní..

 5. Byla drahá elektronika, ale potraviny levné byly a ne že ne. Taky byly hodně dotované. Ten hloupý obrázek prázdného řeznictví je na netu notoricky známý a není vůbec z Československa. Maso bylo, nebyly vnitřnosti, játra a ledvinky byly podpultové, ale kdo je dneska jí? Běžně nebyla svíčková, ale kdo ji dneska kupuje za ty otřesné ceny? Běžný člověk určitě ne. A ty zprofanované banány… často jsem kupovala za poloviční cenu takové ty, co začínaly hnědnout, chutnaly mi nejvíc. Jak se dostaly do výprodeje, že stačily hnědnout, když tedy nebyly? Nebyly v lednu jahody (ale ty dnes v tu dobu dovážené jsou bez chuti)… dalo by se hodně pokračovat. Dneska jsme smetištěm Evropy, ó, my se máme! Podobné články píšou vymývači mozků, když to někdo nezažil, snadno uvěří kdejakému blábolu.

  1. Já jsem v komunistickém Československu (totalitě) žil.

   Zažil jsem komunistickou perzekuci i komunistické ceny.

   Co mi na to řeknete???

   1. Ja by som Rekl asi tolko (som slovak, cize povedal, ale tak pouzil som vas termin), ze asi ste slepy… netvrdim ze kazdemu sa zilo lepsie za cssr, ale celkovo sa zilo lepsie.

    Vacsinou sa zilo horsie blbcom. Dnes ale blbost kvitne, tak sa im zije lepsie.

   2. Pokud je tato stránka vaší prací, tak vám řeknu jen to, že vám život v „komunistickém Československu“ nevěřím ani v roli školáka. Nevíte o něm ani o chlup víc, než co hlásá současná propaganda.

 6. Ceny potravin za socialismu a dnes:

  1 vejce – 1,20 Kčs, dnes stojí 2,50 Kč
  1 litr polotučného mléka – 2 Kčs, dnes stojí 19 Kč
  1 kg chleba – 4,40 Kčs, dnes stojí 30 Kč
  250 g másla – 10 Kčs, dnes stojí 30 Kč
  1 kg kuře – 30Kčs, dnes stojí 60 Kč
  1 kg vepřové pečeně – 60 Kčs, dnes stojí 150 Kč
  1 kg kuřecích řízků – 60 Kčs, dnes stojí 160 Kč
  1 kg zadního hovězího masa bez kosti – 46 Kčs, dnes stojí 180 Kč
  1 kg jemných párků – 25 Kčs, dnes stojí 100 Kč
  0,5 l piva 10° – 2,50 Kčs, dnes stojí 10 Kč
  100 g pražené kávy – 24 Kčs, dnes stojí 15 Kč
  100 g mléčné čokolády – 13 Kčs, dnes stojí 20 Kč

  Průměrná mzda v roce 1989 byla 3 000 Kčs hrubého.
  Průměrná mzda v roce 2014 je cca 25 000 Kč hrubého, což je cca 19 300 čistého.

  Zdroj: Drahé a nekvalitní potraviny za socialismu – http://komuniste.com/drahe-a-nekvalitni-potraviny-za-socialismu/

  Čistá mzda byla 1500-2000 Kčs, viz výplatní pásky výše.

  CO DÁL CHCETE ŘEŠIT???

  1. No ono to srovnání kulhá ,jak stará kobyla. Srovnávat živ. úroveň před 25 lety (abych přihlédl k době vzniku článku) je nemotorné. V roce 1985 byl průměrný příjem a množství a kvalita zboží jistě zcela jinde, než v roce 1960. Zrovna to samé je srovnávat rok 1989 a rok 2014. Další obtíž je v disponibilní zůstatek z příjmu. To je částka po odečtení nájmu, energií, vody . částku za doplatky za léky , mnohem vyšší částky za vzdělání a výdeje s ním spojené atd. Až potom lze relativně srovnávat(opět po ignoraci neignorovatelného, časové propasti).

 7. Můžete prozradit co jste dělal za obor?
  Já jsem si vytáhl výplatní pásku za říjen 1989 – jako vysokoškolák, samostatný odborný referent ve třídě 9 ve výpočetních středisku jsem v říjnu 1989 mel plat 2350 brutto, 1720 čistého.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *