Nedostatkové potraviny za socialismu – maso a uzenina

Dneska se dá těžko vysvětlovat mladé generaci, že za komunistů musel člověk stát frontu úplně na všechno. Za socialismu se nedalo běžně koupit vůbec nic – elektronika, pračky, ledničky, textilní zboží, autodíly, dámské vložky, toaletní papír… bohužel bylo i málo potravin v obchodech. Lid prostě hladověl!

Nedostatkové potraviny za socialismu – maso a uzenina
Maso se období socialismu dalo nakoupit pouze v Řežnictví a uzenářství. Socialistické řeznictví vypadalo následovně: špinavá bílá kachlíkárna, sem tam nějaká uzenina nebo maso, nechutný umaštěný řezník nebo řeznice, sádrová vepřová hlava ve výkladní skříni…

Komunistické řeznictví - uzenářství
Komunistické řeznictví – uzenářství

On-line video: komunistické řeznictví 1.
Nahlásit nefunkční video

On-line video: komunistické řeznictví 2.
Nahlásit nefunkční video

Nedostatkové maso a uzeniny
V období socialismu (1948 – 1989) byl velký nedostatek kvalitního masa (hovězí zadní, vepřová kýta, kotleta, telecí…), a nejen masa, ale i uzenin. Sehnat kvalitní trvanlivý salám nebo šunku, byl doslova nadlidský výkon. Pokud měl ale člověk  známého řezníka, tak nakoupil takřka všechno. Anebo za úplatek či protislužbu.

On-line video: Nedostatkové maso a uzenina za socialismu
Nahlásit nefunkční video

Všudepřítomná korupce a šizení zákazníků
Do řeznictví se nechodilo nakupovat pouze hlavním vchodem, ale i tím zadním. U zadního vchodu se dalo koupit tzv. podpultové zboží. Normálním zákazníkům řezník do masa napichoval slanou vodu, aby mělo vyšší hmotnost (šizení na váze) a nelegální výdělek byl ještě vyšší. I na samotných jatkách docházelo k velké korupci. Tehdejšími kontrolními orgány bylo zjištěno, že každý druhý občan byl šizen.

Zabíjačky za socialismu
Kdo měl možnost, pěstoval prase a drůbež doma. Kdo tu možnost neměl, měl smůlu. Zabíjačka tenkrát nebyla žádná velká událost, ale samozřejmost, dokonce by se dalo říct, že nutnost. Sele se dalo pořídit cca za 700 Kčs, což byla přibližně polovina výplaty. Při zabíjačkách se zpracovalo úplně všechno – od kůže až po kosti. Řezník udělal tlačenky, jitrnice, jelítka, prejty, sulc. Běžně se konzervovalo i maso.

Ceny masa a uzenin za socialismu
špekáčky 1 kg 25,- Kčs
vysočina 1 kg 60,- Kčs
gothaj 1 kg 30,- Kčs
tyrolský salám 1 kg 32,- Kčs
selský salám 1 kg 45,- Kčs
jihočeský salám 1 kg 60,- Kčs
papriková salám 1 kg 40,- Kčs
jemné párky 1 kg 25,- Kčs
kuře 1 kg 30,- Kčs
hovězí maso zadní bez kosti 1 kg 46,- Kčs
kuřecí řízky 1 kg 60,- Kčs
vepřová pečeně 1 kg 60,- Kčs
tlačenka světlá 1 kg 35,- Kčs

Některé potraviny byly za socialismu dotované ze státního rozpočtu a přesto drahé. Tedy vzhledem k tomu, že průměrný měsíční příjem v roce 1989 byl 3000 Kčs hrubého (zdroj Statistický úřad). Běžný měsíční příjem byl okolo 2000 Kčs čistého.

Zdraví škodlivé potraviny za socialismu
Socialistická jatka a masokombináty (a nejen ty) byly symbolem neskutečné špíny a nesplňování základních hygienických předpisů. Prostě socialismus. Potraviny za komunistů obsahovali až 10x více některých toxických látek než v současnosti. Obsah dusičnanů v tehdejších potravinách ze zemědělských hnojiv, nesplňoval normy ani náhodou. To tehdy kritizovala i komunistická média. Lidé byly nucení kupovat zdraví škodlivé potraviny, jiná možnost prostě nebyla. Dnes ta možnost je! Když nechcete nejlevnější salám, můžete si koupit kvalitní salám za vyšší cenu, ta vyšší cena je ale pořád mnohonásobně nižší než cena za socialismu.

Závěrem
Závěrem musím konstatovat, že já osobně jsem svědkem toho, že mnoho potravin za socialismu nebylo doslova k žrádlu – zdraví škodlivých. Příklad: tlačenka, konzervy, polévky v sáčku z Vitany, zakalené pivo, červy v mouce… Prostě neskutečnej hnus. A proto říkám komunistickému socialismu velké NE!

On-line video: poloprázdné obchody
Nahlásit nefunkční video

On-line video: spotřeba, dovoz a vývoz masa za socialismu
Nahlásit nefunkční video