Drahé a nekvalitní potraviny za socialismu

Pulty obchodů s potravinami v socialistickém Československu nenabízely tolik zboží jako v současnosti. Nejhorší ale bylo, že žádané zboží bylo hned vyprodané, takže člověk koukal na poloprázdné regály. Co se týče kvality potravin, tak dnes máme mnohem kvalitnější potraviny než za socialismu. Mnoho potraviny za socialismu bylo toxických, zdraví nebezpečných. To jsou moje konkrétní zkušenosti! Byla to hrozná doba, nebylo co jíst!

Komunistické řeznictví - uzenářství
Komunistické řeznictví – uzenářství

Ceny potravin za socialismu a dnes:
1 vejce – 1,20 Kčs, dnes stojí 2,50 Kč
1 litr polotučného mléka – 2 Kčs, dnes stojí 19 Kč
1 kg chleba – 4,40 Kčs, dnes stojí 30 Kč
250 g másla – 10 Kčs, dnes stojí 30 Kč
1 kg kuře – 30Kčs, dnes stojí 60 Kč
1 kg vepřové pečeně – 60 Kčs, dnes stojí 150 Kč
1 kg kuřecích řízků – 60 Kčs, dnes stojí 160 Kč
1 kg zadního hovězího masa bez kosti – 46 Kčs, dnes stojí 180 Kč
1 kg jemných párků – 25 Kčs, dnes stojí 100 Kč
0,5 l piva 10° – 2,50 Kčs, dnes stojí 10 Kč
100 g pražené kávy – 24 Kčs, dnes stojí 15 Kč
100 g mléčné čokolády – 13 Kčs, dnes stojí 20 Kč

Průměrná mzda v roce 1989 byla 3 000 Kčs hrubého.
Průměrná mzda v roce 2014 je cca 25 000 Kč hrubého, což je cca 19 300 čistého.

Z tohoto srovnání je zřejmé, že ceny potravin za komunistů byly vyšší něž dnes. Je ale také pravda, že vysoké ceny potravin byly vykompenzovány nízkými cenami nájmů, elektřiny apod.

On-line video: Nedostatek potravin za socialismu
Nahlásit nefunkční video

On-line video: Nedostatek potravin za socialismu – Maggi
Nahlásit nefunkční video

 

5 komentářů “Drahé a nekvalitní potraviny za socialismu”

  1. Tento článek mohl napsat jen zprofanovaný PIČUS, co nikdy nešahnul na práci. Patrně vykořistovatelské nemakačenko.Podnikatel. Na to, abych dosáhl životní urovne jako za komunistů bych musel vydělávat 25tis čistého a nájem v 3+1 by musel být 4tis. Takže autore. Tento článek si nacpi doprdele. Dnes má cca 70% lidí sotva 15čistého a nájem v třípokojáku je deset. Nepočítám dnešní nekvvalitní potraviny a100krát vyšší kriminalitu. Zacož vděčíme ochlastovi Havlovi. Toto je článek pro školáky ZŠ. Ti to snad ješte sežerou. My co jsme socialismus zažili ne. Čest

    1. Vy budete asi těžký frustrát :)) Nebýt těch podnikatelů, tak bys seděl na pracáku ty rudá socko a brečel, že „není práce“ a obviňoval všechny kolem sebe z toho, že nemáš práci. Demente

  2. Plně souhlasím s Igorem , tento popisovaný stav byl v roce 1948 – 1957 potom , se to zlepšovalo. Tato propaganda má jen zmást mladé lidi co v té době ještě nebyli na světě.
    Žilo se líp a co se týče front v obchodech, je to dnes horší. Než v supermarketu najdu co hledám tak to trvá i hodinu, nehledě na bolavé nohy a potom stát půl hodiny před pokladnou jak vůl, se mi za komoušu nestalo.

  3. Jdi někam ty nevědomá nebo nevědomý.Dnešní potraviny jdou určitě jedovatější.Tenkrát,za dob socialismu,neexistovalo tolik éček,navíc potraviny podléhaly přísným státním normám,které byly kontrolovány.Po pádu socialismu padly státní normy na potraviny a začal velký rozmach éček.Co z toho plyne pro pitomce, jako seš ty?Poradíme ti,pač TY bys na to nepřišel(šla).Dnešní,i ty údajně kvalitní,potraviny jsou na tom hůře,co se týká kvality.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *