Nedostatkové potraviny za socialismu – maso a uzenina

Dneska se dá těžko vysvětlovat mladé generaci, že za komunistů musel člověk stát frontu úplně na všechno. Za socialismu se nedalo běžně koupit vůbec nic – elektronika, pračky, ledničky, textilní zboží, autodíly, dámské vložky, toaletní papír… bohužel bylo i málo potravin v obchodech. Lid prostě hladověl!

Nedostatkové potraviny za socialismu – maso a uzenina
Maso se období socialismu dalo nakoupit pouze v Řežnictví a uzenářství. Socialistické řeznictví vypadalo následovně: špinavá bílá kachlíkárna, sem tam nějaká uzenina nebo maso, nechutný umaštěný řezník nebo řeznice, sádrová vepřová hlava ve výkladní skříni…

Komunistické řeznictví - uzenářství
Komunistické řeznictví – uzenářství

On-line video: komunistické řeznictví 1.
Nahlásit nefunkční video

On-line video: komunistické řeznictví 2.
Nahlásit nefunkční video

Nedostatkové maso a uzeniny
V období socialismu (1948 – 1989) byl velký nedostatek kvalitního masa (hovězí zadní, vepřová kýta, kotleta, telecí…), a nejen masa, ale i uzenin. Sehnat kvalitní trvanlivý salám nebo šunku, byl doslova nadlidský výkon. Pokud měl ale člověk  známého řezníka, tak nakoupil takřka všechno. Anebo za úplatek či protislužbu.

On-line video: Nedostatkové maso a uzenina za socialismu
Nahlásit nefunkční video

Všudepřítomná korupce a šizení zákazníků
Do řeznictví se nechodilo nakupovat pouze hlavním vchodem, ale i tím zadním. U zadního vchodu se dalo koupit tzv. podpultové zboží. Normálním zákazníkům řezník do masa napichoval slanou vodu, aby mělo vyšší hmotnost (šizení na váze) a nelegální výdělek byl ještě vyšší. I na samotných jatkách docházelo k velké korupci. Tehdejšími kontrolními orgány bylo zjištěno, že každý druhý občan byl šizen.

Zabíjačky za socialismu
Kdo měl možnost, pěstoval prase a drůbež doma. Kdo tu možnost neměl, měl smůlu. Zabíjačka tenkrát nebyla žádná velká událost, ale samozřejmost, dokonce by se dalo říct, že nutnost. Sele se dalo pořídit cca za 700 Kčs, což byla přibližně polovina výplaty. Při zabíjačkách se zpracovalo úplně všechno – od kůže až po kosti. Řezník udělal tlačenky, jitrnice, jelítka, prejty, sulc. Běžně se konzervovalo i maso.

Ceny masa a uzenin za socialismu
špekáčky 1 kg 25,- Kčs
vysočina 1 kg 60,- Kčs
gothaj 1 kg 30,- Kčs
tyrolský salám 1 kg 32,- Kčs
selský salám 1 kg 45,- Kčs
jihočeský salám 1 kg 60,- Kčs
papriková salám 1 kg 40,- Kčs
jemné párky 1 kg 25,- Kčs
kuře 1 kg 30,- Kčs
hovězí maso zadní bez kosti 1 kg 46,- Kčs
kuřecí řízky 1 kg 60,- Kčs
vepřová pečeně 1 kg 60,- Kčs
tlačenka světlá 1 kg 35,- Kčs

Některé potraviny byly za socialismu dotované ze státního rozpočtu a přesto drahé. Tedy vzhledem k tomu, že průměrný měsíční příjem v roce 1989 byl 3000 Kčs hrubého (zdroj Statistický úřad). Běžný měsíční příjem byl okolo 2000 Kčs čistého.

Zdraví škodlivé potraviny za socialismu
Socialistická jatka a masokombináty (a nejen ty) byly symbolem neskutečné špíny a nesplňování základních hygienických předpisů. Prostě socialismus. Potraviny za komunistů obsahovali až 10x více některých toxických látek než v současnosti. Obsah dusičnanů v tehdejších potravinách ze zemědělských hnojiv, nesplňoval normy ani náhodou. To tehdy kritizovala i komunistická média. Lidé byly nucení kupovat zdraví škodlivé potraviny, jiná možnost prostě nebyla. Dnes ta možnost je! Když nechcete nejlevnější salám, můžete si koupit kvalitní salám za vyšší cenu, ta vyšší cena je ale pořád mnohonásobně nižší než cena za socialismu.

Závěrem
Závěrem musím konstatovat, že já osobně jsem svědkem toho, že mnoho potravin za socialismu nebylo doslova k žrádlu – zdraví škodlivých. Příklad: tlačenka, konzervy, polévky v sáčku z Vitany, zakalené pivo, červy v mouce… Prostě neskutečnej hnus. A proto říkám komunistickému socialismu velké NE!

On-line video: poloprázdné obchody
Nahlásit nefunkční video

On-line video: spotřeba, dovoz a vývoz masa za socialismu
Nahlásit nefunkční video

 

23 komentářů “Nedostatkové potraviny za socialismu – maso a uzenina”

 1. To ale pěkná blbost,ten co to psal snad za socializmu nežil…já jo.Hlad jsme tedy nikdy neměli 🙂 a maso se kupovalo ve čtvrtek.Vystála se fronta.Dřív se nežralo jak teď 🙂

  1. Je pravda nebylo tolik zbytečnosti jako teď. Ale hlady nikdo netrpěl.
   Za 3 pokojový byt jsem platil 340kčs. Tetˇplatim za 2 pokojový 7000kc.

  2. Mě je 66 let,pamatuju hodně věcí za socialismu,takže můžu říct,že tohle je všechno pravda! V řeznictví bylo maso akorát ten den,kdy ho přivezli,samozřejmě na něj byla fronta a pak tam zůstaly jen prázdné háky. Řezník v ušmudlané zástěře,špína. Dneska by to hygiena musela okamžitě zavřít! Bohužel hodně lidí dnes dávno ztratilo pamět,anebo vědomě lžou!

 2. To je ale pěkná blbost, ten co to psal snad za socializmu nežil… Takové bláboly se dnes hustí do naší mládeže. Pokud by bylo možné vracet se v čase nakupoval by jsem potraviny jedině tak. Křupavé rohlíčky, chutné jogurty bez chemie, ovoce a zelenina dozrálé, špekáčky jedna báseň, pívečko plné života. Dnes je vše mrtvé, ozářené a nacpané éčkama aby to co nejdéle vydrželo v regálech. Nezlobte se ale nelze porovnávat. Nazdar.

 3. Milej zlatej byl jsem malej když to padlo ale všechno jídlo muselo dodržovat ČSN jestli víš co to znamená, příklad vlašský salát byl salát který chutnal všude stejně protože se tohle hlídalo a byl vybornej dneska bych to nedal do huby potravin bylo méně to je pravda ale byly kvalitní kdo dnes potřebuje 100 druhů másla v regále?já rozhodně ne nehledě na to že 90 % jich bude stát za hovno kvalitou tak tady neměl blbosti je to vyloženě propaganda z dílny ODS a TOP O9 ty nás pořád straší bolševikama a podobnejma pohrobkama nesnášim je taky jako ty, ale nemám rad když někdo píše nepravdu.a srovnávat nějaký ceny je blbost kdo dnes bere takový prachy cos psal?jsi asi na jiný planetě a ještě k tomu jídlu podívej se dneska kolik lidi dnes umírá na rakovinu? To je tím tvým kvalitním zradlem ty troubo plným eček a podobnejch sra..k a vis proč to lidi žerou?protože každej se nemá asi tak dobře jako ty asi.

  1. Dneska ze všeho se akorát tak posere je tam jen samá chémie.A ten hňup že nic nebylo stejně je podlacenéj aby tento nesmysl psál.Dalo se všechno koupit a taky co se týká elektroniky vše vydrżelo spoustu let,dneska do petil let ti nic nevydrží a je to pořád drahé za ty penize a jidlo jak by smet a není to ani k žrádlu

 4. Přidávám se ke komentářům. Ano, nebylo toho tolik, ale každý si to mohl dovolit. Práce byla samozřejmostí a kdo nepracoval, byl příživník. Žilo se lépe, nehladovělo se. Na exotické ovoce a maso se stála fronta. Ženy si v ní popovídaly, předaly recepty na oblíbené pochoutky, a my děti si pod dozorem maminek hrály na slepou bábu, na honěnou atd. Vzdělání bylo zdarma, stejně jako zdravotnictví. Nebyli bezdomovci! Bylo lépe a celkově si každý mohl dovolit důstojně žít. Ano, dnes jsou bohatí a chutí. Ale když se podíváte na ty nejchudší, tak ti skáčou pod vlak, protože nemají práci, hrabou se v popelnici a jedí z ní i plesnivý chleba, aby přežili. Ne, toto za socialismu nebylo!!! Revoluce mě zastihla na střední škole, takže si ještě něco pamatuji!!!!

  1. Souhlasím,za socialismu jsem nikdy nehladověl, kvalita potravin byla vyšší že 2 důvodů. 1-Potraviny podléhaly státním normám,za 2-nebylo tolik pojebaných éček.Pádem komunismu padly státní normy na potraviny a navíc došlo k rozmachu éček.Tento člànek,jako většina,slouží k tomu,abychom získali dojem,že dnes je vše lepší.Za další-dražší,údajně kvalitnější, potraviny rozhodně kvalitnější zcela nejsou.Takto hovořil člověk,jenž je zaměstnanec v potravinovém průmyslu,nechtěl být jmenován.Co je dnes dražší,neznamená,že je kvalitnější. Podléháme velkým lžím,co se týče kvality dnešních potravin.Problém za socialismu byl tento-Bylo všeho méně, ale ROZHODNĚ,píšu ještě jednou, ROZHODNĚ,nikdo nehladověl!

 5. Komunistický režim produkoval v Československu zdraví nebezpečné potraviny plné dusičnanů, aflatoxinů… VŽDYŤ TO BÝVALO POŘÁD VE ZPRÁVÁCH!!!

  Běžně jsem nacházela larvy v mouce, nechutné konzervy, zkažené maso… Ty instantní polívky od Vitany. No fuj!!!

  Otřesné hygienické podmínky ve výrobních podnicích… Zastaralá technologie, špína, krádeže, korupce… Hlavně na jatkách byl hnus fialovej!

  V mnoha socialistických restauracích nebylo jídlo poživatelné. O školních vývařovnách ani nemluvě.

  A pivo? Už v obchodě se muselo hlídat, zda není zakalené. Prostě hnus.

  Dneska máme na výběr. Buďto koupit levné nekvalitní potraviny, nebo si připlatit a koupit potraviny ve vysoké kvalitě. Za komunistů taková možnost nebyla.

  ZA KOMUNISTŮ JSEM VYDĚLÁVALA KOLEM 1500 KČS. MĚLA JSEM TŘI DĚTI, TAKŽE JSEM SE MĚLA CO OHÁNĚT.

  Pro Pavlu:

  Bezdomovci? Ve většině případů je to jejich chyba. Sociálka by jim zaplatila ubytování. Stejně jako cikánům. Takže v čem je problém? Jediný problém je právě v bezdomovcích samotných, myslím tím především inklinaci k alkoholu.

  1. Pivo bylo zakalené, protože v něm nebyla éčka. Jogurt nevydržel měsíc, ale tři dny, někdy ani to ne. Tak, jako když si ho člověk udělá doma sám. Vybrat kvalitnější potraviny? Ano, pokud má člověk na cestu do Německa. U nás totiž i ty „kvalitní“ a „bio“ jsou právě hnus fialový. Já sice vystudovala těsně po revoluci, ale hned jsem nastoupila do nemocnice, na ředitelství. Tak vím, že tehdy potraviny byly kvalitnější. Neměla jsem ani jednoho spolužáka alergika, zatímco můj syn a ještě jeden jeho spolužák byli jediní bez alergie v porevoluční době. Otřesné hygienické podmínky? Byla jste v Hyundayi? Já ano. Na dveřích toalet tam visí obrázek člověka, který zvedá nožku jako pejsek, když vykonává potřebu, a je přeškrtnutý. Tak to je dnešní moderní doba!!! Vím jen, že já někoho nepozdravit jako dítě, tak by mě rodiče potrestali. Ale to nemuseli, zdravila jsem a měla úctu ke starším. Zatímco dnes, když vidím desetileté kouřící sígry, si držím kabelku a raději přejdu na druhý chodník. Protože kdybych jim něco řekla, sprostě mi vynadají. Každý je spokojený s něčím jiným. Mně bylo lépe kdysi, a znám spoustu lidí, kteří sdílejí můj názor. Naši nebyli v KSČ, taťka dřel, ale bylo nám dobře. Dnes? Lidi mají mít povinně čipy a pokutu jim dají, pokud nemají reflexní pásek. Je to v zájmu jejich zdraví, ale přece jenom… Takto vypadá demokracie?

   1. Též mi bylo lépe kdysi, a komunisti, si narozdíl ode dneška, vážili lidské práce‼️

  2. Oni ti bezdomovci byli už tenkrát,ne sice tolik,ale byli. Na několik z osmdesátých let si vzpomínám ještě dneska.

  3. Tak to vůbec nechápu jak jsme to mohli přežít, asi jsme žily každá v jiné ČSSR 🤔😆😆

 6. Doba za komutistů a nyní se nedá srovnávat. Dneska je opravdová svoboda. Toho ale komunsti dokážou patřičně využívat. A co se týče těch potravin, ať si lidi připlatí a dostanou vysoce kvalitní potraviny. Za komančů jsem bral výplatu 1800, dneska mám důchod 11500 , takže se mám velmi dobře.

  1. Bydlíte v nájmu, máte byt koupený za tržní cenu po revoluci nebo máte byt „po komunistech“?

   1. A co jako? V bytech po nacistech se taky bydlelo dobře.

    Nehledě na to, že dneska když seš socka, tak za tebe zaplatí nájem stát. Ukázkovým příkladem jsou cikáni. Pokud si to nějaký bezdomovec nedokáže zařídit, je to jeho problém. Ale díky tomuto sociálnímu systému by teoreticky nemělo být bezdomovců.

 7. Za komančů bylo zle. Teďka se máte dobře. Kdy si to už konečně všichni uvědomíte???

 8. Komunismus je skvělá ideologie. Všichni na tom být stejně dobře, každý by měl dělat to, co ho baví a naplňuje, měli bychom mít nárok na stejné vzdělání a stejné přistupování. Víte, v čem je ale problém? V současné fázi vývoje společnosti to je naprosto nemožné.
  Na jedné univerzitě v USA studenti obdivovali komunismus a nechápali, co na něm je špatného. Učitel se rozhodl, že jim při každém testu vyprůměruje známku, kterou potom dostane každý. Víte, co se stalo? Nakonec všichni klesli, protože premianti nechtěli dostávat špatné známky, i když měli na dobré, a tak klesla jejich motivace.
  Přesně tohle se v tomto případě děje. Jak bylo zmíněno ve článku, jediná možnost, jak se mít líp, byla ta špatná cesta – korupce, podvody, šizení a okrádání společnosti. Dnes žijeme v demokratické kapitalistické společnosti. Vy, co ji haníte, si uvědomte, že byste za totality už byli zatčeni, tak se ale neděje, protože konečně máme svobodu slova. Máme přístup ke spoustě informací z mnoha stran a je jen na nás, jaký si vytvoříme názor. Bezdomovci mohou být bezdomovci, protože si tento životní styl mohou svobodně zvolit. Pokud od státu nic nevyžadují, nemusí pracovat, nemusí žít v přiděleném bytě. Každý z nás si může vybrat, kde bude pracovat, kde bude bydlet, kde se vezme, jaké náboženství bude vyznávat, k jakému lékaři půjde, co bude studovat a také si můžeme koupit jeden z mnoha druhů másla. Pokud někomu vadí, že má na výběr, nechápu to. Mám ráda jeden druh másla, jednu značku, a to máslo kupuji. Ostatních si ani v regálu nevšimnu. Někomu zase může chutnat máslo vedle mého a vezme si právě to. V čem je problém?
  Pokud nedokážete tolik informací a možností vstřebat, můžete se odstěhovat třeba na Kubu a stát frontu na spodní prádlo, které vám bude přiděleno bez ohledu na vaši velikost, či preference, jednou za půl roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *