Zaostalé socialistické zdravotnictví

Komunistické Československo bylo zaostalé ve všech směrech. Koncem 80. let minulého století se dokonce dostalo z 10. místa ve světě na 40. místo, v některých oblastech to bylo ještě horší, například ve vědeckotechnickém rozvoji, podle oficiálně publikovaných informací byl náš stát na úrovni Alžírska nebo Peru, hluboko pod Portugalskem, které bylo považováno za nejzaostalejší zemi západní Evropy…

Socialistického zdravotnictví
Co se týče socialistického zdravotnictví, tak to se nedá k dnešnímu modernímu vůbec srovnávat. Socialistického zdravotnictví se vyznačovalo nedostatkem léků a zdravotnických služeb, přístrojové vybavení bylo zaostalé, v ordinacích a nemocnicích byla korupce…

Vemte si jenom fakt, že v 70. letech pacient čekající na umělou ledvinu musel splňovat dnes neuvěřitelné podmínky. Muselo se jednat o osobu mladší 45 let, dále to nemohl být kardiak, diabetik a onkologicky nemocný. Hodně lékařů v nemocnicích bylo opilých. Když se vyskytl problém a lékař něco podělal, tak se pacientova karta prostě ztratila. To byla běžná praxe komunistických nemocnic. Bohužel jsem socialistické zdravotnictví zažil na vlastní kůži.

Socialistické zdravotnictví přesně definoval profesor Josef Marek (specialista v oboru vnitřního lékařství): „Socialistické zdravotnictví se vyznačovalo hlavně nedostatkem peněz, přístrojů a nebylo ani dost financí na nákup zahraničních léků.“ Přesto jsme prý mohli jásat, v Sovětském svazu to bylo ještě horší.

Současní komunisté lžou (jako vždycky), předlistopadové zdravotnictví nebylo mnohem lepší, než to nynější!

Pacient si nemohl vybrat lékaře
Za socialismu si pacient si nemohl vybrat ošetřujícího lékaře, zpravidla byl stanoven obvodní, závodní lékař. Dnes je něco podobného nepředstavitelné.

Socialistické zdravotnictví nebylo zdarma
Socialistické zdravotnictví nebylo zdarma, protože žádné zdravotnictví nikde není zdarma. Za komunistů každý zaměstnanec platil daň a z té šla určitá částka do zdravotnictví. Za recept se platila jedna komunistická koruna (to je dnes asi jako 30 Kč). Sortiment léků byl omezený a řada z nich byla nekvalitních s nežádoucími účinky. Kvalitní léky z kapitalistických států měl dostupný pouze komunistický papaláš, nebo ten, kdo dal úplatek.

Korupce a zase korupce. Ten, kdo nedal lékaři úplatek měl smůlu – nedostal patřičné ošetření nebo efektivní léky. Socialistické zdravotnictví bylo prolezlé korupcí! Jeden primař v 70. letech v jedné okresní nemocnici (dnes kraj Vysočina) byl dokonce přezdíván jako „doktor Mengele“.

Kvalitní lékařská péče jen vyvolené
Vyjímkou byl pouze tzv. SANOPZ, což byla zdravotní střediska určená výhradně pro komunistické papaláše a prominenty. V těchto zařízeních byla poskytována zdravotnická péče na mnohem vyšší úrovni, než v běžných nemocnicích.

On-line video: Lepší zdravotní péče za socialismu pro papaláše
Nahlásit nefunkční video

Tehdejší papaláš Milouš Jakeš
Do prominentího SANOPZu samozřejmě docházel i generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš. Jen tak mimochodem, Jakeš měl oficiální měsíční mzdu ve výši 18 000 Kčs hrubého + 8 000 Kčs v nezdanitelných náhradách. Pro zajímavost: krajský tajemník KSČ bral 10 000 Kčs + 3 000 až 5 000 Kčs. Celorepubliková průměrná mzda byla 3 000 Kčs hrubého (viz. Statistický úřad).

Milouš Jakeš
Milouš Jakeš, dobová fotografie

Jakeš budoval socialismus, jehož konečným cílem měl být komunismus – beztřídní společnost, ve které si mají v být všichni rovni. Už ze samotného faktu, jakou nadstandartní mzdu pobíral a jaké výhody měl, je vidět, že to s budováním socialismu a komunismu nemyslel příliš vážně…

 

4 komentářů “Zaostalé socialistické zdravotnictví”

    1. To máte naprostou pravdu, i já jsem se nedostala včas na operaci V.V.V. Nakonec jeden vojenský lékař v tehdejší FN. Hradec králové chtěl po mojí matce úplatek. Po pádu režimu sem se dostala na onu umělou ledvinu, čemuž by šlo včasným operačním zákrokem zabránit. s pozdravem Lenka Marková Pacov

  1. Socialistické zdravotnictví bylo fakt hrozný. To co jsem zažil po operaci žaludku nikomu nepřeju!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *