Jak zemřel Josif Stalin

Josif Vissarionovič Stalin se narodil 18. prosince 1878 jako Josif Vissarionovič Džugašvili v gruzínském Gori. Nechal si říkat Stalin – muž z ocele. Stalin ale uváděl datum 18. prosince 1878. Stalin byl jeden z nejkrutějších diktátorů vůbec, masový vrah. Sovětskému svazu vládl 30 let, byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu (1922–1952), v letech 1941 – 1953 i předsedou vlády.

Josif Stalin

Stalinova smrt
Stalin zemřel 5. března 1953 v Kuncevu u Moskvy. Umíral pomalu a téměř bez pomoci. Ovšem smrt si částečně způsobil sám.

Stalin byl v roce 1952 na tom zdravotně špatně. Když v říjnu 1952 svolal XIX. sjezd komunistické strany, už si netroufl pronést hlavní projev. Dříve, když byl pln sil, tak mluvil pomalu, nyní se pauzy mezi slovy prodlužovaly ještě více. Trpěl vysokým krevním tlakem, arteriosklerózou, měl revmatické bolesti a špatně se mu dýchalo. Přesto se nikdy neléčil a lékaře nekompromisně odmítal. Sám si ordinoval horké koupele a saunu. To mu sice ulevovalo od revmatických bolestí, ovšem zvyšovalo mu to krevní tlak.

28. února 1953 pozval Stalin do své vily v Kuncevu hosty. Večeře proběhla až okolo půlnoci a skončila k ráno (to bylo u něj běžné). Stalin šel v náladě spát. Druhý den (1. března 1953) dopoledne personál čekal v kuchyni na telefonát od svého pána. Jenže nikdo nevolal. Celý den se personál dohadoval, co se mohlo stát, ale nikdo se neodvážil zavolat ani zaklepat. Každý věděl, kolik nechal Stalin zabít lidí (i pro maličkosti). Až večer se jeden člen ochranky odvážil vstoupit do jeho bytu. Stalin ležel na podlaze, byl v mokrém pyžamu od pomočení. Pravděpodobně takto ležel mnoho hodin. Asi se šel napít minerálky, která stála na stolku a dostal mrtvici. Personál okamžitě přivolal Lavrentije Beriju (zločinného ministra vnitra). Berija nařídil personálu, ať o tom nikomu neříkají. Kolem třetí hodiny ranní (2. března) dorazil do vily Berija, a také Georgij Malenkov (dlouholetý Stalinův osobní tajemník). Chvíli Stalina pozorovali.  Berija personálu vynadal, proč vyvolávají paniku. Tvrdil, že soudruh Stalin pouze tvrdě spí. Až kolem desáté hodiny (více než 24 hodin po záchvatu) přijeli lékaři i s ministrem zdravotnictví. Zubař mu nejprve vyndal umělý chrup, byl tak vyděšený, že mu chrup upadl na zem. Když se lékařům nepodačilo svéknout košili, tak jí jeden z lékařů roztrhl. Diagnóza byla jasná – silné krvácení do levé hemisféry způsobené vysokým krevním tlakem a arteriosklerózou mozkových cév. Nyní bylo jasné, že Stalin brzy zemře. Kolem lůžka se shromáždili členové politbyra, dcera světlana a členové ostrahy. Stalin zbledl, jeho dech se ztrácel. Jeden z lékařů zahájil umělé dýchání a masíroval hruď. Nikita Chruščov lékaře okřikl ať toho nechá, že je jejich Vůdce je mrtev. Všichni stáli ztuhlí a zticha, někomu tekly slzy. Velký vůdce zemřel 5. března 1953 po deváté hodině večer.

Masakr na pohřbu
Stalinovo tělo bylo vystaveno v Domě odborů. Valily se sem statisícové davy. Každý chtěl naposledy vidět svého Vůdce. Všude vojáci a milice na koních, nákladní auta jako barikády. Fronta dlouhá hodně kilometrů se šinula k rakvi. Když někdo upadl na zem, tak ho čekala jistá smrt. Raněné a mrtvé nakládali na nákladní auta vojáci a odváželi. Počet zraněných a ušlapaných režim nikdy nezveřejnil.

Tak dopadl jeden z nejhorších diktátorů a masových vrahů, který má na kontě desítky milionů lidských životů.

Zmíněné osoby ve článku:

Nikita Chruščov – elitní člen Stalinovy gardy se podílel na jeho zločinech, byl to masový vrah. Po jeho smrti získal nejvyšší moc. Nicméně v roce 1964 byl vnitrostranickým pučem sesazen a nahrazen Leonidem Brežněv.

Nikita Chruščov
Nikita Chruščov

Georgij Malenkov – blízký Stalinův spolupracovník a masový vrah. Po smrti Stalina to vypadalo, že převezme jeho moc, 2 roky byl předsedou vlády. Po roce 1957 byl vyhnán do Kazachstánu. Do Moskvy se mohl vrátit až v důchodu.

Georgij Malenkov
Georgij Malenkov

Lavrentij Berija – jeden z nejhoších vykonavatelů Stalinových čistek ve 30. letech. Berija byl nemilosrdný masový vrah. Jako ministr vnitra ovládal obávanou tajnou policii. Zavraždil tisíce lidí, mnohé vlastní rukou. Po Stalinově smrti se chtěl stát Stalinovým nástupcem, proto se zbavoval konkurentů. Narazil na Chruščovova, který ho nechal v roce 1953 popravit.

Lavrentij Berija
Lavrentij Berija
 

3 komentářů “Jak zemřel Josif Stalin”

  1. O tom, že Stalin byl masový vrah snad v dnešní době nikdo nepochybuje. Co tak naše poůnorové události a padesátá léta? Já sám jsem byl přinucem hlídat v Jáchymově
    tak zvané nepřátelé socialismu. Co se stalo s těmi, kteří mi vyhrožovali, že nebudu-li
    střílet po vězních snažících se uprchnout z tábora nucených prací v Jáchymově, že budu
    tvrdě potrestán. Co se stalo s těmi, kteří mi k vůli mému přesvědčení zablokovali
    další studium mých dětí. Mám silné obavy, že jsou to titíž lidé, kteří rozkradli naši republiku. Jejich postavení je k tomu předurčovalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *